grupa mastermind

„Złoty środek” biznesu.

Czyli czym jest grupa mastermind?

 

„Mastermind Group” to grupa wzajemnej stymulacji intelektualnej i wspólnego rozwiązywania problemów. Z jednej strony zapewnia wsparcie ze strony jej członków, którzy jak nikt rozumieją pola Twojej działalności. Z drugiej strony, zapewnia niezależność, bo członkowie grupy nie ingerują bezpośrednio w Twój biznes. Nie szkodzi, a pomaga. O pozytywnych skutkach jej działania łatwo się zresztą przekonać.
Nie wydaje Ci się czasem, że funkcjonujesz na „jałowym biegu”? Kumulujesz w sobie mnóstwo energii, wkładasz ją we wszystkie swoje działania, masz nawet na oku konkretny cel, bądź przynajmniej jego zarys, ale mimo to masz wrażenie, że nie poruszasz się ani na krok? W takich wypadkach z człowiekiem często bywa tak, jak z samochodem: to skomplikowany mechanizm, który może dotrzeć bardzo daleko – lecz w przypadku którego nie wystarczy sam fakt, że działa. Potrzeba jeszcze kogoś, kto wprawi maszynerię w ruch. Auto, którego kierowca wrzuca bieg sprawiając, że faktycznie wykorzystuje ono moc swojego silnika bywa podobne do ludzkiego umysłu. On również, pod wpływem cudzej porady bądź uwagi może stać się motorem prawdziwego działania. Cudza sugestia może sprowadzić myśl na właściwe, tj. wiodące do sukcesu tory, podobnie jak drążek zmiany biegów, wpadając w odpowiednią zapadkę przekłada moc silnika na ruch. Tu jednak analogia się urywa: w przeciwieństwie do maszyny to Ty sam(a) wybierasz kierunek, w którym się poruszasz. Cudza sugestia może być jednak kołem zamachowym – bodźcem dla rozruchu Twoich autorskich przedsięwzięć.

35160-o02x5o

W grupie mastermindowej aspekt przyjacielskiego, merytorycznego wsparcia potęguje się w zależności od liczby jej członków – zakładając przy tym, że nie będzie to liczba zbyt wysoka (max 4-6 aktywnych osób). Grupa mastermindowa ma sens tylko wówczas, kiedy każdy z członków w równym stopniu może wypowiedzieć się na dany temat, oraz kiedy wszyscy członkowie mogą zżyć się ze sobą nawzajem. Nie chodzi tu jednak (tylko) o więź emocjonalną – ta może się pojawić, ale nie jest najważniejsza. Dla grupy mastermindowej kluczowy aspekt stanowi więź umysłowa: wzajemne dopełnianie się intelektów, zdolności i doświadczeń członków grupy. Ona sama jest z kolei busolą biznesowych dróg, oraz rezerwuarem i katalizatorem rozwiązań. To rozwój osobisty poprzez wspólne działanie w grupie biznesowej. To też samorozwój jako zarządzanie sobą w tej grupie i wzajemna motywacja jej członków do pracy na rzecz wspólnego celu. A najlepsze jest to, że choć efekty wypracowujecie wspólnie, to wykorzystywane przez Ciebie w konkretnych przedsięwzięciach biznesowych pozostają one Twoje własne. Nie obawiaj się jednak: w grupie mastermindowej indywidualne wdrażanie w życie efektów pracy grupowej nie odbywa się kosztem pozostałych jej członków. Grupa mastermindowa to układ, w którym wygrywają wszyscy. Pozostaje jeszcze problem przekazywania wniosków, idei czy pomysłów tak, aby stały się one zrozumiałe dla wszystkich uczestników spotkania. Jedynie wtedy będą oni w stanie wypracowywać w oparciu o nie kolejne pomysły, z których wszyscy będą korzystać. Niemniej w grupie mastermindowej ten problem rozwiązuje się sam.
napoleonhillKwestię przekazywania swoich pomysłów i idei innym tak, aby potrafili oni pojąć je w lot i włączyć się do naszego trybu myślenia poruszył Napoleon Hill, który w roku 1925 stworzył pojęcie „Mastermind Group”. W swojej książce pt. The Law of Success (polski przekład: Prawa sukcesu) stwierdził on o niemożliwości intelektualnego porozumienia dwóch umysłów bez pomocy trzeciej, niewidzialnej i nieuchwytnej siły, którą same między sobą wytworzą – a która stanowić będzie łącznik również z trzecim i każdym kolejnym umysłem, który dołączy do pierwszych dwóch. Ta powstała w oparciu o obiektywne kryteria nić porozumienia to właśnie spoiwo grupy i konstytutywna dla niej, swoista „nadświadomość” (ang. „the master mind”). Koncepcja nie jest jednak metafizyczna. Wbrew swojemu brzmieniu rodem z filmów fantastycznonaukowych wspomniana „nadświadomość” powstaje w wyniku intensywnej komunikacji członków grupy i jest jak najbardziej osadzona w ich bezpośrednim doświadczeniu życiowym i zawodowym. Efekty jakie przynosi ona w biznesie należą zaś do jak najbardziej wymiernych. To zwiększona efektywność, produktywność i motywacja. Więź mastermindowej grupy to stan intensywnej komunikacji i „burzy mózgów”, w którym każdy uczestnik może przejrzeć się we własnych pomysłach i spojrzeć na nie z innej niż zazwyczaj perspektywy. Choćby chwilowa zmiana punktu widzenia pozwala niekiedy dostrzec proste rozwiązania problemów, które wcześniej wydawały się nieprzekraczalne. Jeśli to rozumiesz, wiesz, albo przynajmniej dopuszczasz taką możliwość, znaczy to, że grupa mastermindowa jest właśnie dla Ciebie! Tylko ona umożliwia zmianę punktu widzenia bez żadnego ryzyka i z gwarancją powrotu do tego, co znane. Uczestnik grupy wraca jednak do swojej działalności bogatszy o zgromadzoną przez innych wiedzę, cudze doświadczenia i wspólnie wypracowane wnioski. A potem przychodzi znowu: po więcej!
Grupa mastermindowa dostarcza odpowiedzi na nurtujące pytania, oraz inspirujących idei podatnych na wykorzystanie w biznesie. Daje wgląd w umiejętności i doświadczenia innych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Podtrzymuje wiarę w sensowność Twoich własnych działań i utwierdza w słuszności obranych zawodowych decyzji. W grupie mastermindowej żadna trudna sytuacja biznesowa nie jest bez wyjścia. Grupa zawsze znajdzie jakiś sposób, by poruszyć się naprzód w sytuacji, gdy Ty sam(a) chciał(a)byś już może poddać się i zawrócić. Grupa zawsze rozliczy Cię z Twoich działań i podda je konstruktywnej krytyce: nie skreśli Cię za błędy, nie potępi za niedociągnięcia – pomoże odkryć przyczyny błędów i usunąć je z przyszłych działań, gwarantując rozwój zawodowy i osobisty. Sieć wzajemnego wsparcia, którą utworzysz z członkami Twojej grupy to układ szybkiego i – co najważniejsze – właściwego reagowania na wszelkie możliwe do napotkania problemy i niespodziewane komplikacje. A jednocześnie to układ równomiernego rozkładania wysiłków: grupa sama podzieli pomiędzy swoich członków każdy trud, z którym zmaga się którykolwiek z nich.
W grupach mastermindowych swój sukces wykuwały takie postaci świata biznesu i polityki jak wynalazca żarówki Thomas Edison, przedsiębiorca Henry Ford, czy prezydent USA Calvin Coolidge. Za odpowiednik grupy mastermindowej można uznać także tzw. „salon idei” („the ideas salon”) Travisa Kalanicka, twórcy aplikacji „Uber”. Wszystkich wymienionych tu ludzi łączy jedno: dążenie do uczynienia rzeczy takimi, jakimi chcieliby oni je widzieć – zamiast takimi, jakimi według innych „powinny” one być. Istnieją poważne przesłanki aby przypuszczać, że właśnie w swoich grupach mastermindowych dostali oni zastrzyk energii niezbędnej do działania i wiarę w to, że mogą zmienić świat na lepsze.
Oczywiście, jeśli nie w smak Ci perspektywa pracy w grupie zawsze masz alternatywę: w razie problemów możesz liczyć na nagłe olśnienie lub przypływ geniuszu. Pytanie tylko jak często taki przypływ się zdarza? Może nieco częściej niż auto, które samo rusza się z miejsca – choć na ogół, gdy dochodzi do czegoś takiego oznacza to tylko tyle, że ktoś nie zaciągnął ręcznego. Zastanów się sam(a), czy poruszanie się siłą bezwładności to najlepszy sposób wchodzenia w biznes. Grupa mastermindowa stanowić będzie w takich wypadkach najlepszą możliwą asekurację. Wydaje się ona zresztą „złotym środkiem” uprawiania biznesu. Z jednej strony, daje wszystko to, z czym kojarzy się praca w grupie: merytoryczne wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i motywację do działania. Z drugiej strony, w grupie mastermindowej nikt nie przeszkodzi Ci krzyknąć: „Eureka!”. Przeciwnie: raczej Cię do tego zachęci.
Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

KONTAKT

Wyślij wiadomość, a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Wysyłanie

© 2017 MASTERMINDS.PL

Site is created with ❤️ by Wojciech Laskowski

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account

Przejdź do paska narzędzi